Jubileusz 80-lecia

Jubileusz 80-lecia SP ZOZ w Łapach
W  dniu 19 marca 2024 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej  uroczyście obchodził jubileusz z okazji 80-lecia szpitala, zorganizowany wraz z Powiatem Białostockim.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk medycznych z regionu: Konsultanci krajowi i wojewódzcy, dyrektorzy szpitali, przedstawiciele Okręgowej Rady Lekarskiej, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarki naczelne szpitali z regionu, byli i obecni pracownicy szpitala, przedstawiciele władz w tym m.in. Wojewoda Podlaski, posłowie, przedstawiciele Województwa Podlaskiego, radni Powiatu Białostockiego, włodarze i delegaci gmin, przedstawiciele instytucji współpracujących oraz przedsiębiorcy. Gościem specjalnym była pani Stefania Roman, która kierowała szpitalem w latach 1973-1991.
Jubileusz był doskonałą okazją do przedstawienia historii powstania i rozwoju Szpitala oraz organizacji opieki zdrowotnej w Łapach, co doskonale obrazuje film przygotowany specjalnie na tę okazję
➡️Link do filmu
➡️Link do zdjęć
W ramach jubileuszu została również wydana pamiątkowa książka opowiadająca historię opieki zdrowotnej w Łapach, którą obdarowano przybyłych gości.
Najważniejszym momentem jubileuszu było uhonorowanie osób najbardziej zasłużonych:
Pani Dyrektor Urszula Łapińska  została odznaczona za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia Brązowym Krzyżem Zasługi.
Pracowników szpitala uhonorowano Medalami za Długoletnią Służbę przyznawanym przez Prezydenta RP. Aktu dekoracji dokonał Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski.
Medale Złote otrzymali:

5. Polak Ewa
  6. Roszkowska Renata
  7. Szydłowska Agnieszka

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia” przyznawane przez Ministra Zdrowia
z rąk Wojewody otrzymali Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski i Dyrektor SP ZOZ w Łapach Urszula Łapińska oraz:
  1. Pan Roman Czepe
  2. Pan Mariusz Gołaszewski
  3. Pan Marek Lech
  4. Ksiądz kanonik Krzysztof Jurczak
  5. Doktor nauk medycznych Anna Daniluk – Jamro
  6. Profesor Doktor habilitowany Nauk medycznych – Hady Razak Hady
  7. Doktor Jan Hrycuk
  8. Doktor Jarosław Madziarski
  9. Doktor Marzanna Lucyna Makarewicz-Płońska
  10. Doktor Tomasza Maziewski
  11. Doktor Paweł Żebrowski
  12. Doktor Wiesław Skibko
  13. Pani Anna Hońko-Chmielewska
  14. Doktor Barbara Bohdan
  15. Doktor Jarosław Śliwko
  16. Doktor Tomasz Papciak
  17. Doktor Andrzej Penpicki
  18. Doktor Luiza Przytuła
  19. Doktor Dorota Małgorzata Toczydłowską
  20. Doktor Jolanta Witkowska
Odznaki wręczyli Pan Starosta Jan Bolesław Perkowski i Dyrektor Szpitala Pani Urszula Łapińska.

W trakcie uroczystości prof. Hady Razak Hady, zaprezentował najnowocześniejsze metody operacji pacjentów, jakie stosuje w naszym Szpitalu.

Podczas jubileuszu wręczono też statuetki w kształcie serc za zasługi dla rozwoju szpitala. Uhonorowani to przyjaciele, darczyńcy, osoby i instytucje współpracujące i wspierające szpital. Wśród wyróżnionych są: pani Stefania Roman – budownicza i pierwsza dyrektor Szpitala przy ul. Korczaka, były starosta Powiatu Białostockiego Antoni Pełkowski, była sekretarz powiatu Joanna Kondzior, powiatowi radni, włodarze i przedstawiciele gmin,  darczyńcy z kilku firm.

Podczas uroczystości uczestnicy  nie kryli podziwu dla rozwoju szpitala, szczególnie
w ostatnich latach i coraz wyższego poziomu świadczonych usług. Z ust gości padały liczne podziękowania, gratulacje oraz życzenia kolejnych udanych inwestycji i rozwoju. Przepiękne kwiaty, pamiątkowe grawertony i statuetki  będą teraz zdobić budynek administracji Szpitala.  Ci, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, jeszcze w dniu jubileuszu przesyłali swoje listy gratulacyjne i podziękowania (m.in. Jarosław Zieliński, Poseł Rzeczypospolitej Polskiej oraz  dr. n. med. Henryk Grzesiak, Prezes Rady Lekarskiej w Białymstoku).  Nie sposób tu wszystkiego zacytować, ale dobrym podsumowaniem jubileuszu i wypowiedzi,  które padły na scenie, czy otrzymaliśmy listownie, są słowa Rektora Uniwersytetu Medycznego
w Białymstoku prof. dr. hab. Adama Krętowskiego „Minione lata to okres, w którym Szpital odniósł wiele sukcesów, stając się placówką o wysoko specjalistycznej działalności diagnostyczno-leczniczej. Na dalsze lata proszę przyjąć życzenia stałego rozwoju Szpitala
w myśl łacińskiej maksymy: Dobro pacjenta najwyższym prawem”

Muzyczną oprawę spotkania zapewnił pan Piotr Czajkowski – młody, uzdolniony artysta z Łap.  Uroczystość prowadzili pani Ewelina Buczyńska i pan Maciej Mikołajczyk. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Nasze podziękowania  za przybycie i wsparcie nas w tym ważnym dniu kierujemy  do gości oraz wszystkich darczyńców a także do pracowników byłych i obecnych, bez których rozwój Szpitala i  ten zacny jubileusz nie miałyby miejsca.