Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do kolonoskopii – pacjenci zgłaszający się ze skierowaniem (ambulatoryjnie)

 • Od ok. tygodnia przed badaniem zaleca się nie spożywać owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami), pieczywa z ziarnami, pomidorów, siemienia lnianego, itp.
 • Jelito musi być dobrze oczyszczone, wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny!
 • W tym celu w przeddzień badania można spożyć normalne śniadanie, lekki obiad (np.: zupa bez dodatków), dozwolone w tym dniu jest również spożycie nabiału: serki, sery, jaja, itp. oraz picie picie płynów w dowolnej ilości (woda mineralna, herbata, kawa, soki bez miąższu owocowego, itp.) Lekarz kierujący wypisuje środek oczyszczający FORTRANS – 1 opakowanie zawiera 4 torebki. Każdą torebkę należy rozpuścić w 1 litrze przegotowanej lub mineralnej, niegazowanej wody (uzyskując w sumie 4 litry płynu). Można poprawić smak, dodając do roztworu sok z cytryny lub grejpfruta i schładzając w lodówce.
 • W przeddzień badania od godz. 18:00 do 20:00 należy wypić 2 litry przygotowanego płynu (w ciągu 2 godzin!), popijając systematycznie (np. szklankę co 15 minut lub systematycznie po łyku).
 • W dniu badania wypić 2 litry roztworu Fortransu w godzinach od 6.00 do 8.00 (w tempie 1 litr na godzinę)
 • Normalną reakcją podczas przygotowania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną i wodą.
 • W razie wystąpienia nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów.
 1. Bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, przeciwnadciśnieniowe i inne) popijając wodą. W przypadku cukrzycy proszę wcześniej ustalić z nami bądź z diabetologiem dawki leków i insuliny.
 2. Tydzień przed badaniem nie przyjmować leków hamujących krzepnięcie krwi (np.: Acard, Polocard, Polopiryna, Bestpirin, lub inne).
 3. W przypadku przyjmowania innych leków przeciwkrzepliwych (np.: Xarelto, Sintrom, Warfin, Acenocumarol, inne) przygotowanie do kolonoskopii należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który może przejściowo zmienić lek na inny.
 4. Osoby noszące okulary powinny mieć je z sobą (do przeczytania informacji i podpisania zgody) (oraz długopis)

  Co potrzebne jest do umówienia się na kolonoskopię ?
 • Przygotowanie posiadanego skierowania do Pracowni Endoskopii, nazwisko, imię, PESEL, nr telefonu, pełny adres zamieszkania, wiedza do jakiego regionalnego oddziału NFZ należy pacjent