Tytuł projektu | „Poprawa dostępności i jakości usług rehabilitacyjnych dzieci i dorosłych w regionie przygranicznym” |
Nr projektu | LTPL00082 |
Opis projektu | Projekt stanowi wspólną transgraniczną inicjatywę Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach oraz Publicznego Szpitala Rehabilitacyjnego w Abromiskes. Projekt zakłada wyposażenie obu szpitali w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, podniesienie kwalifikacji kadry medycznej obu szpitali, realizację kompleksowych działań transgranicznych: m.in.. udział we wspólnych szkoleniach, wymianę doświadczeń, jak również zwiększenie świadomości prozdrowotnej mieszkańców z regionów przygranicznych poprzez kampanię społeczną obejmującą cykl szkoleń, materiały edukacyjne w postaci ulotek oraz filmików. |
Cel projektu | Celem głównym projektu jest zwiększenie współpracy transgranicznej instytucji medycznych w celu poprawy dostępności i jakości usług rehabilitacyjnych dzieci i dorosłych w obszarach przygranicznych na Litwie i w Polsce. |
Zakres/rezultaty projektu | – zakup sprzętu/aparatury medycznej, – cykl szkoleń dla personelu medycznego zatrudnionego w partnerskich szpitalach – wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi – prozdrowotna kampania społeczna |
Partnerzy projektu | Publiczny Szpital Rehabilitacyjny w Abromiskes – Lider Projektu Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach |
Całkowity koszt projektu | 455 239,45 euro |
W tym dofinansowanie z EFRR | 364 191,55 euro |
Budżet Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łapach | 200 932,87 euro |
Przyznane dofinansowanie z EFRR | 160 746,29 euro |
Źródło dofinansowania |
Program Interreg VI-A Litwa – Polska 2021-2027 |
Okres realizacji projektu | 01.02.2024 – 31.01.2026 |
Biuro projektu | (85) 814 24 38 |
Podnoszenie kwalifikacji kadry medycznej SP ZOZ w Łapach
W dniach 14-16 października 3-osobowa delegacja fizjoterapeutów naszego szpitala wraz z partnerami z Litwy odwiedziło klinikę rehabilitacji specjalizującą się w leczeniu pacjentów neurologicznych - Median Klinik w Magdeburgu. Podczas wizyty poznali metody rehabilitacji niemieckiej kliniki, zarówno fizjoterapii jak i kinezoterapii. Dodatkowo mieli zaszczyt uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez prof. Sailera. nt pracy z pacjentem neurologicznym, w tym m.in. o plastyczności mózgu. Podczas spotkania w firmie Hasomed zapoznali się z technologią RehaCom wykorzystywaną do treningu funkcji poznawczych, co było bardzo cennym doświadczeniem.
To kolejny wyjazd edukacyjny personelu medycznego Szpitala w ramach projektu nr LTPL00082 „Poprawa dostępności i jakości usług rehabilitacyjnych dzieci i dorosłych w regionie przygranicznym” (Program Interreg VI A Litwa Polska 2021-2027) współfinansowanego ze środków UE.
W sierpniu nasi psychologowie uczestniczyli wraz z kolegami z Litwy w warsztatach w Mödling w Austrii. Podczas wyjazdu mieli okazję poznać i doskonalić wiedzę z szerokiego zastosowania systemu Biofeedback Xpert w biurze SCHUHFRIED GmbH, producenta programu.
Seminarium poprowadziła profesjonalna trenerka, psycholog kliniczna Bernadette Grubinger-Maurer, która posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w pracy z systemem Biofeedback Xpert. Przedstawiła szerokie obszary zastosowań systemu, które pozwalają na obiektywną obserwację zmian w reakcjach fizjologicznych w różnych sytuacjach, np. w sytuacjach stresowych i podczas odpoczynku pacjenta. Udział w warsztatach pozwolił na poznanie i przećwiczenie cech i funkcji oprogramowania, aby zapewnić płynne korzystanie z niego w praktyce.
Obie wizyty pozwoliły na poznanie metod badawczych i terapeutycznych w obu krajach oraz wymianę doświadczeń i spostrzeżeń ich uczestników.
NOWY SPRZĘT DO FIZJOTERAPII
Zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne stale wzrasta. Szpital wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom społeczeństwa kupuje nowy sprzęt i szkoli pracowników z zastosowania nowoczesnych metod rehabilitacyjnych.
Ostatnio Ośrodek Rehabilitacji Dziennej oraz Dział Fizjoterapii zostały wyposażone w nowy sprzęt zakupiony w ramach Programu Interreg VIA Litwa-Polska, który wspomoże rehabilitację naszych pacjentów. Mamy nowe łóżko do masażu sekwencyjnego oraz urządzenie od masażu ciśnieniowego Lympha Press tj. zaawansowany i wszechstronny 12- komorowy dynamiczny system kompresji do leczenia obrzęków limfatycznych. Będzie on wykorzystywany głównie do leczenia pacjentek po usunięciu węzłów chłonnych przy mastektomii, ale również u pacjentów pooperacyjnych w obrębie kończyn górnych i dolnych przy występowaniu obrzęku pooperacyjnego.
To dopiero początek dostaw w ramach realizacji projektu LTPL00082 Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie kolejnego przetargu i kolejne dostawy nowoczesnego sprzętu do fizjoterapii. A będą to m.in. urządzenia do elektroterapii, laseroterapii, terapii ultradźwiękowej, terapii na podczerwień, krioterapii, terapii polem magnetycznym, stoły zabiegowe i terapeutyczne, urządzenia do masażu wirowego kończyn dolnych i górnych.
Zastosowanie systemu Biofeedback w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Abromiskes
Stres – mniejszy czy większy towarzyszy każdemu z nas. Niestety wiąże się z gorszą kondycją fizyczną i psychiczną oraz jakością życia. W celu nauczenia pacjentów leczonych w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Abromiskes rozpoznawania i radzenia sobie z fizjologicznymi objawami stresu, a tym samym poprawy aspektów zarządzania związanych z chorobą, nasz partner i jednocześnie Lider Projektu – Szpital Rehabilitacyjny w Abromiskes w ramach realizacji projektu „Poprawa dostępności i jakości usług rehabilitacyjnych dzieci i dorosłych w regionie przygranicznym“, kupił zestaw urządzeń do terapii biofeedback (Biofeedback Xpert) stosowany u pacjentów w trakcie sesji psychoterapii. Zastosowanie tej metody pomoże poprawić u pacjentów umiejętność radzenia sobie ze stresem, a także wskaźniki zdrowia fizycznego, somatycznego i psychicznego. System Biofeedback Xpert to zestaw czujników i oprogramowania, który dostarcza informacji o zmianach ważnych parametrów fizjologicznych podczas stresu i uczy relaksacji. System umożliwia pomiar i wyraźną wizualizację zmian oddychania, pocenia się, temperatury, tętna i ruchów. Dzięki temu specjalista może uzyskać obiektywne informacje dotyczące oceny i korekty stabilności emocjonalnej, stosując techniki relaksacyjne. Parametry badania wyświetlają się graficznie na ekranie telewizora w czasie rzeczywistym. Pacjenci mogą monitorować zmiany swoich wskaźników fizjologicznych, co pomaga im nauczyć się relaksować. Psychologowie z naszego Szpitala mieli okazją zapoznać się ze sprzętem, specyfiką pracy, zastosowaniem oraz metodologią badań podczas szkolenia w klinice w Austrii. Nie ukrywali, że sprzęt oraz możliwości badań i stosowanych terapii wzbudziły ich ogromne zainteresowanie, dlatego SP ZOZ w Łapach będzie szukał możliwości zakupu takiego sprzętu.