Projekt odpowiada na szereg problemów występujących na obszarze Programu, w tym negatywne skutki globalnych zmian klimatu, suszy i niedoborów wody, brak priorytetowego traktowania ochrony środowiska, zagrożenia dla działalności człowieka i rozwoju infrastruktury zasobów naturalnych czy wspólnych działań związanych z ochroną środowiska między podmiotami z Polski i Ukrainy.
Biorąc pod uwagę unikalność zasobów naturalnych znajdujących się na obszarze Programu, ważne jest ich zabezpieczenie przed zagrożeniami naturalnymi zarówno klimatycznymi, jak i pozaklimatycznymi oraz przed zagrożeniami związanymi z działalnością człowieka.
Działalność antropogeniczna negatywnie wpływa na florę i faunę. Dużym problemem jest odpowiednia retencja wody, która powoduje jej nadmierne gromadzenie i powodzie.
Aby rozwiązać te problemy, partnerzy planują wdrożyć szereg innowacyjnych transgranicznych działań na rzecz bioróżnorodności.
Partnerzy postanowili stworzyć zieloną infrastrukturę wokół swoich jednostek - wybór padł na infrastrukturę szpitalną z dużymi obszarami do zagospodarowania.
W pierwszych działaniach projektu zostaną zlecone badania dla uczelni/jednostek badawczych/ekspertów w zakresie: analizy topografii, siedlisk i bioróżnorodności. Będzie miała miejsce wymiana informacji pomiędzy ośrodkami badawczymi oraz dobór roślinności, która zostanie przeniesiona na teren partnerów w celu wzbogacenia bioróżnorodności partnerów, a także obszaru transgranicznego!
Projekt zakłada również działania mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz rozwój koncepcji bioróżnorodności w zielonej infrastrukturze publicznej partnerów. Odbędą się wizyty studyjne i przeprowadzone zostaną szkolenia (np. w zakresie planowania i utrzymania terenów zielonych, adaptacji do zmian klimatu, celów środowiskowych oraz DNSH - Do No Significant Harm) umożliwiające transgraniczne nabycie wiedzy i nowych umiejętności - sesje szkoleniowe dla uczestników z Polski i Ukrainy, którzy wezmą udział w równej liczbie. Działania w ramach projektu obejmą łącznie 480 osób: przedstawicieli jednostek administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, mieszkańców regionu, jak i młodzieży i dzieci.
W ramach projektu powstanie również raportem podsumowujący pt. „Różnorodność biologiczna + infrastruktura = zielona infrastruktura miejska”. Raport ten będzie kompleksowym rozwiązaniem, które później wpłynie na planowanie przyszłych inwestycji partnerów pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym.
Kluczowym etapem realizacji projektu będą prace budowlane i nasadzenia bioróżnorodności wokół szpitali w Łapach i Użhorodzie. Mają to być przykładowe inwestycje pokazujące, jak projektować i realizować inwestycje infrastrukturalne wykorzystujące bioróżnorodność - zieloną infrastrukturę. Łączna powierzchnia zrekultywowanych terenów wykorzystywanych pod tereny zielone lub inne wyniesie 1,84 ha z którego będą korzystać grupy docelowe projektu, mieszkańcy regionów czy po prostu osoby chcące spędzić czas w bioróżnorodnym i zielonym otoczeniu.
Ostatecznymi odbiorcami rezultatów projektu będą również pacjenci szpitali i ich rodziny, a także zainteresowani, którzy będą korzystać z powstałej zielonej infrastruktury. Szacuje się, że łącznie będzie to około 95 000 osób rocznie.
Idzie nowe, bioróżnorodna i zielona infrastruktura publiczna.
|